• 25 STY 23
  Warsztaty dla studentów: Pomysły na zespół dworsko-parkowy Kulice

  Warsztaty dla studentów: Pomysły na zespół dworsko-parkowy Kulice

  Od 2021 roku w dawnym dworze rodziny von Bismarck w Kulicach / Külz mieści się Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego. W ostatnich latach dwór został gruntownie wyremontowany i zmodernizowany, między innymi w oparciu o pomysły studentów Akademii Sztuk w Szczecinie, dzięki czemu stał się miejscem międzynarodowych konferencji, szkół letnich czy warsztatów. Oprócz sal konferencyjnych dwór oferuje również pokoje noclegowe dla gości.

   

  Z zabudowań gospodarczych dawnego zespołu dworskiego pozostała jedynie duża stodoła obok podjazdu, która została wybudowana pod koniec XIX wieku. Budynek jeszcze 15 lat temu był użytkowany, ale obecnie grozi mu natychmiastowa rozbiórka ze względu na znaczne uszkodzenia konstrukcji. W przeciwieństwie do dworu i parku, stodoła nie jest wpisana na listę zabytków, więc nie ma już realistycznych szans na jej zachowanie. Jednak ze względu na swoją kubaturę (ok. 500m2 powierzchni i 11 m wysokości) stodoła odgrywa istotną rolę w strukturze przestrzennej wsi i zespołu dworskiego.Celem warsztatów dla studentów architektury, historii sztuki i kierunków pokrewnych jest zebranie na miejscu pomysłów na to, jak przestrzeń, która wkrótce będzie pusta, może zostać architektonicznie ponownie wypełniona i wykorzystana.

   

  Data warsztatów: 8-9 lutego 2023 r.

  Język roboczy: angielski

  Koszty warsztatów zostaną pokryte przez MOBI. W razie potrzeby można zorganizować transport do i ze Szczecina.

  Prosimy o zgłoszenie do 2 lutego.

   

  Prof. dr Jörg Hackmann
  Uniwersytet Szczeciński
  Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych w Kulicach
  Kulice 24
  PL 72-200 Nowogard
  mobi.kulice@usz.edu.pl
  +48.91.444.1307 +48.662070922

 • Kim jesteśmy?

  Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego usytuowany jest we wsi Kulice, na terenie gminy Nowogard, w odległości ok. 70 km od Szczecina.
  Czytaj więcej
 • Misja

  MOBI zajmuje się wymianą naukową, transferem wiedzy oraz edukacją społeczną na pograniczu polsko-niemieckim oraz w szerszym kontekście międzynarodowym, szczególnie w regionie Bałtyku.
  Czytaj więcej
 • Cele

  MOBI prowadzi interdyscyplinarne projekty naukowy i organizuje konferencje, warsztaty, szkoły letnie, debat oraz wydarzenia kulturalne i artystyczne.
  Czytaj więcej