• 10 MAJA 21
  Nowości z placu budowy w Schwedt

  Nowości z placu budowy w Schwedt

  Stadtmuseum Schwedt nad Odrą i Uniwersytet Szczeciński realizują wspólnie projekt „Odkrywanie wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez poznawanie historii regionu – propagowanie wiedzy, wymiana doświadczeń, aktywizowanie mieszkańców pogranicza i podnoszenie atrakcyjności turystycznej.”

  Ten polsko-niemiecki projekt został wyraźnie spowolniony przez pandemię, niemniej jednak ślady tego trwającego europejskiego projektu są już wyraźnie widoczne na terenie miasta Schwedt. Na fundamentach dawnej synagogi trwa budowa dachu sali SEMINARYJNEJ, która będzie później gościła wykłady, warsztaty oraz będzie miejscem wspólnych projektów.

  Zabytkowa podłoga synagogi została ułożona na nowo i jest teraz chroniona przed warunkami atmosferycznymi przez solidną drewnianą konstrukcję. Dekarze zakończyli już prace, a nowoczesna okładzina elewacyjna jest już prawie gotowa. W najbliższych tygodniach zostaną zamontowane okna i drzwi, a następnie do pracy będą mogli przystąpić elektrycy.

  Sala SEMINARYJNA wykańczana jest kawałek po kawałku, a zespół muzeum coraz bardziej intensywnie pracuje nad koncepcją nowej przestrzeni. Pierwsze meble zostały już zamówione, a pierwsza wystawa jest już zaplanowana. Artystka Jossi Rücker pokaże w sali SEMINARYJNEJ wystawę pt. „Dzieci Oramy”.

  Jossie Rücker w sposób historyczny i artystyczny podjęła się tematu transportu żydowskich dzieci do Australii na statku pasażersko-handlowym „Orama”. Dzieci żydowskie z Niemiec wylądowały w Australii, musiały się tam odnaleźć i stworzyć nowe życie. Co się z nimi stało? Jak można przepracować przeszłość i jakie są artystyczne formy wyrazu? Zespół Muzeów w Schwedt cieszy się na ekscytującą wystawę, która godnie rozpocznie działalność nowej sali SEMINARYJNEJ.

  Uroczyste otwarcie sali SEMINARYJNEJ planowane jest na 27 i 28 sierpnia 2021 roku. W piątek odbędzie się sympozjum polsko-niemieckie, a w sobotę koncert zespołu klezmerskiego z Leverkusen. Mamy wielką nadzieję, że w końcu będziemy mogli ponownie osobiście powitać naszych polskich partnerów projektu podczas otwarcia.

 • Kim jesteśmy?

  Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego usytuowany jest we wsi Kulice, na terenie gminy Nowogard, około 70 km od Szczecina.
  Czytaj więcej
 • Misja

  Uniwersytet Szczeciński, jako humanistyczna uczelnia wyższa, stara się w pełni wykorzystywać swój interdyscyplinarny potencjał i możliwości.
  Czytaj więcej
 • Cele

  Celami działalności Ośrodka w Kulicach jest prowadzenie edukacji społecznej, wymiany naukowej, transferu wiedzy oraz aktywność komercyjna.
  Czytaj więcej