• 01 MAR 21
  Nowości z placu budowy naszego Partnera- Muzeum Miejskiego w Schwedt/Oder

  Nowości z placu budowy naszego Partnera- Muzeum Miejskiego w Schwedt/Oder

  Nowości z placu budowy

  Zabytkowe fundamenty dawnej synagogi w Schwedt zyskały warstwę ochronną z drewna, teraz przyszła kolej na elementy posadzki. Po dokładnym pomiarze i skatalogowaniu wszystkich kostek brukowych, można było ostrożnie podnieść podłogę. Podłoże zostało następnie wygładzone, a historyczne elementy posadzki ułożone ponownie na swoje miejsce.

  Zdjęcie 1: Rzemieślnicy z Firmy Massivbau Casekow GmbH obchodzą się delikatnie z zabytkową posadzką. Według dokładnych szkiców archeologów zabytkowe kamienie kładzie się ponownie na ziemi, a spoiny wypełnia piaskiem kwarcowym.

  Zdjęcie 2: Zabytkowy bruk zniszczonej synagogi ma zostać ponownie udostępniony zwiedzającym.

  Układanie historycznej kostki brukowej to układanka dla rzemieślników, w końcu kamienie są często bardzo zniszczone, zużyte, a w niektórych przypadkach mocno zwietrzałe. Jednak duży fragment historycznego bruku synagogi w Schwedt z pewnością można uratować i ponownie udostępnić zwiedzającym. Pozostała część z łącznie 170 m2 posadzki wymaga wypełnienia nowymi kostkami brukowymi.

  Zdjęcie 3: Zabytkowa kostka brukowa ze starej synagogi została starannie uniesiona i teraz jest układana ponownie.

  Równolegle z posadzką prowadzone są prace na dachu. W najbliższych tygodniach osadzone zostaną również okna i skończona zostanie okładzina elewacyjna. Obecnie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a budynek zostanie prawdopodobnie zainaugurowany jako miejsce pamięci już latem. Budowa na zabytkowych fundamentach synagogi jest możliwa dzięki dofinansowaniu z europejskiego programu INTERREG VA.

 • Kim jesteśmy?

  Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny Uniwersytetu Szczecińskiego usytuowany jest we wsi Kulice, na terenie gminy Nowogard, około 70 km od Szczecina.
  Czytaj więcej
 • Misja

  Uniwersytet Szczeciński, jako humanistyczna uczelnia wyższa, stara się w pełni wykorzystywać swój interdyscyplinarny potencjał i możliwości.
  Czytaj więcej
 • Cele

  Celami działalności Ośrodka w Kulicach jest prowadzenie edukacji społecznej, wymiany naukowej, transferu wiedzy oraz aktywność komercyjna.
  Czytaj więcej