• 18 GRU 20
    Dawna synagoga w Schwedt nowym miejscem edukacji- projekt INT161

    Dawna synagoga w Schwedt nowym miejscem edukacji- projekt INT161

    Na pozostałościach dawnej synagogi w Schwedt budowana jest sala seminaryjna. W obiekcie jest zachowana ceglana podłoga parteru dawnej budowli. W wybudowanej sali będą odbywać się szkolenia, konferencje i spotkania. Odbudowa obiektu jest realizowana jako część projektu  INT 161 Odkrywanie wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez poznawanie historii regionu – propagowanie wiedzy, wymiana doświadczeń (Entdeckung des gemeinsamen Kulturerbes durch Erleben der Regionalgeschichte–Vermittlung des Wissens, Erfahrungsaustausch, Einbeziehung der Einwohner des Grenzraumes, Steigerung der touristischen Attraktivität), przygotowanego przez miasto Schwedt nad Odrą (partner wiodący) i Uniwersytet Szczeciński, finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

    W Schwedt zostanie udostępniona unikalna budowla – na fundamentach starej synagogi powstanie parterowa drewniana konstrukcja. Pozostałości dawnego  miejsca kultu staną się pomnikiem historii przypominającym o istnieniu żydowskiej społeczności w Schwedt.

    W dniu 9 listopada 1938 r. synagoga została splądrowana, ale ze strachu przed rozprzestrzenieniem się ognia nie spalono jej. Rozbiórka synagogi oraz otaczającego posesję muru nastąpiła dopiero później. Kompleks łaźni i pawilon ogrodowy przetrwały czasy narodowego socjalizmu bez szkód.

    W 2012 roku podczas prac wykopaliskowych odsłonięto i zabezpieczono fundamenty oraz ceglaną posadzkę synagogi. Kiedy podczas prac odkryto więcej cegieł z dawnego budynku, miasto Schwedt zadaszyło ceglaną podłogę. Cegły w synagodze pochodziły z ok. 1860 roku i wypalono je w cegielni po drugiej stronie Odry. Uszkodzone lub brakujące cegły zostaną wymienione na nowe, tego samego kształtu. Podłoga zostanie pokryta warstwą ochronną i w przyszłości odwiedzający będą chodzić po tej samej posadzce, jak kiedyś członkowie społeczności żydowskiej.

    Przy tym projekcie Muzeum Miejskie w Schwedt ściśle współpracuje z Uniwersytetem Szczecińskim (Ośrodek Edukacyjno-Konferencyjny w Kulicach). Obaj partnerzy chcą umożliwić odkrywanie wspólnego dziedzictwa kulturowego poprzez poznawanie historii regionu.

    Projekt jest formą dwustronnej współpracy Muzeum w Schwedt i Ośrodka w Kulicach (dawny dwór rodziny von Bismarck). Pandemia COVID-19 udaremniła na razie wycieczki, wykłady i warsztaty po obu stronach Odry. Wydarzenia zaplanowane w ramach projektu zostały przesunięte na przyszły rok. Muzeum w Schwedt przeprojektowało warsztaty „Miejsca żydowskie w Schwedt” na film, który można obejrzeć w Internecie.

  • Kim jesteśmy?

    Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych (MOBI) Uniwersytetu Szczecińskiego usytuowany jest we wsi Kulice, na terenie gminy Nowogard, w odległości ok. 70 km od Szczecina.
    Czytaj więcej
  • Misja

    MOBI zajmuje się wymianą naukową, transferem wiedzy oraz edukacją społeczną na pograniczu polsko-niemieckim, a takżę w szerszym kontekście międzynarodowym, szczególnie w regionie Bałtyku.
    Czytaj więcej
  • Cele

    MOBI prowadzi interdyscyplinarne projekty naukowe oraz organizuje konferencje, warsztaty, szkoły letnie, debaty, a także wydarzenia kulturalne i artystyczne.
    Czytaj więcej