94
img2.1
_DSC8688  K15

Międzynarodowa konferencja naukowa
„Reformacja na Pomorzu Zachodnim”

Z okazji 500-lecia Reformacji Ośrodek Konferencyjno-Edukacyjny US w Kulicach wraz z Komisją Historyczną Pomorza oraz Instytutem Historycznym Uniwersytetu w Greifswaldzie i stowarzyszeniem Akademia Kulice zorganizowali w dniach 8-9 grudnia 2017 r.  konferencję naukową „Reformacja na Pomorzu Zachodnim”. Celem wydarzenia było przedstawienie najnowszego stanu badań nad procesami religijno-społeczno-kulturalnymi w okresie przedreformacyjnym oraz w dobie reformacji. Ważnym punktem były też referaty poświęcone pamięci reformacji pomorskiej w kolejnych wiekach. W ciągu dwóch dni konferencji wystąpienia wygłosiło 18 badaczy reprezentujących 11 instytucji naukowych z Polski i Niemiec (pobierz program konferencji). Referat wprowadzający poświęcony skutkom Reformacji wygłosił natomiast dyrektor Instytutu Historycznego Uniwersytetu w Greifswaldzie prof. dr hab. dr h.c. Michale North. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 70 osób.

Patronat honorowy nad konferencją objął Jego Magnificencja Rektor US prof. dr hab. Edward Włodarczyk, zaś patronat medialny objęli „Kurier Szczeciński” i Polskie Radio Szczecin.

Koordynatorami naukowymi konferencji byli dr Paweł Migdalski, historyk z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych US, prezes stowarzyszenia Akademia Kulice, dr Dirk Alvermann z Archiwum Uniwersyteckiego w Greifswaldzie oraz prof. dr hab. Oliver Auge z Uniwersytetu w Kilonii. Partnerami tego wydarzenia były liczne instytucje, jak Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, Zespół Roboczy Pomorskiej Historii Kościoła, Kilińska Profesura Historii Regionalnej z Punktem Ciężkości na Dziejach Szlezwiku-Holsztynu w średniowieczu i czasach nowożytnych, Archiwum Państwowe w Szczecinie oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie.

Wydarzeniami towarzyszącymi i wzbogacającymi konferencję było otwarcie wystawy pt. Reformacja w Europie Wschodniej. Pomorze i Wschodnia Brandenburgia  przygotowanej przez Niemieckie Forum Kultury Europy Wschodniej z Poczdamu oraz koncert pt. Dworskie brzmienie reformacji w wykonaniu Chóru Kameralnego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod kierunkiem prof. dr hab. Iwony Wiśniewskiej-Salamon.

Konferencja była drugim wydarzeniem projektu pt. „Między dwoma uniwersytetami – pogranicze bez granic / Zwischen zwei Universitäten. Grenzland ohne Grenzen” realizowanego przez Ośrodek w Kulicach wraz z Instytutem Historii Uniwersytetu w Greifswaldzie, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).

8.12.2017 r. fot. Filip Kacalski

9.12.2017 r. fot. MD