Ponad Granicami / Uber Grenzen hinweg, Kulice / Kulz 12-13.03.2018 r. (sprawozdanie)

W dniach 12-13 marca br. w  Ośrodku  Konferencyjno-Edukacyjnym US w Kulicach odbyło się spotkanie Ponad Granicami. I spotkanie organizacji współpracy transgranicznej zorganizowane przez Stowarzyszenie Akademia Kulice.

Celem spotkania była wymiana doświadczeń między instytucjami edukacyjnymi i kulturowymi, działającymi na pograniczu polsko-niemieckim oraz znalezienie wspólnych zainteresowań dla przyszłych projektów realizowanych pomiędzy zgłoszonymi instytucjami z Ośrodkiem w Kulicach. W spotkaniu uczestniczyła Irena Stróżyńska, zastępczyni dyrektora biura Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, która zaprezentowała zebranym instytucjom możliwości współpracy w Euroregionie oraz sposoby pozyskiwania środków na realizację wspólnych projektów. Spotkanie zorganizowało wspierające Ośrodek w Kulicach stowarzyszenie Akademia Kulice, w ramach projektu z Funduszu Małych Projektów,  spotkanie prowadził  prof. dr hab. Jörg Hackmann, jego viceprezes. Partnerem projektu było stowarzyszenie Kunstbauwerk e. V.

Instytucje jakie zaprezentowały się i wymieniły pomysłami na dalszą współpracę w ramach I spotkaniu organizacji współpracy transgranicznej:

1. Federalny Związek Nauczycieli Języka Polskiego w Niemczech
  2. Landkreis Vorpommern-Greifswald Die Landrätin Amt für Kultur, Bildung und Schulverwaltung/ Projekt Nachbarspracherwerb Polnisch
  3. Szkoła Kultury i Języka Polskiego Uniwersytetu Szczecińskiego
  4. Morskie Centrum Nauki
  5. Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Terra Incognita w Chojnie
  6. Michał Dębowski, niezależny historyk sztuki i ekspert w dziedzinie ochrony dziedzictwa
  7. Gutshaus Ramin e.V.
  8. Stowarzyszenie Kunstbauwerk e. V.
  9. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
  10. Referentka do spraw kultury Pomorza i Brandenburgii przy Pommersches Landesmuseum
  11. Gazeta Chojeńska
  12. Stowarzyszenie Akademia Kulice

Spotkanie było dofinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania).