Delegacja z Bundestagu w ośrodku Uniwersytetu Szczecińskiego w Kulicach

W dniu 8 czerwca 2017 r. ośrodek US w Kulicach odwiedziła delegacja z Niemiec w składzie:

Pan Poseł Klaus Brähmig – Przewodniczący Grupy Repatriantów, Wypędzonych i Mniejszoścí niemieckich w klubie parlamentarnym CDU/CSU w  Bundestagu
Pani Poseł Iris Ripsam
Pan dr Alexander Vollmert – Referent, Grupa Repatriantów, Wypędzonych i Mniejszoścí niemieckich

oraz

Bernard Gaida, Przewodniczący Zarządu, Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Opole.

Kierownik ośrodka dr Sławomir Szafrański poinformował gości o historii i bieżącej działalności Kulic oraz o planach na najbliższe lata. Dr Paweł Migdalski, prezes stowarzyszenia Akademia Kulice,  opowiedział o wspieraniu ośrodka w realizacji projektów na pograniczu polsko-niemieckim.

Gości zapoznano z programem współpracy Kulic z instytucjami niemieckim:

• Między dwoma uniwersytetami – pogranicze bez granic – projekt realizowany w latach 2017-2018 z Uniwersytetem w Greiswaldzie
  • partnerstwo ze stowarzyszeniem Kunsbauwerk w Vierraden K/Schwedt (Tabak Fabrik) i przygotowanie projektu ze środków Euroregionu Pomerania na lata 2018-2019
  • plany kooperacji z Pommersches Museum w Greifswaldzie

Poseł K. Brähmig opowiedział o działalności różnych fundacji (m.in. Bismarcków w Schoenhausen), które mogą być pomocne dla Kulic w realizacji programów polsko-niemieckich i poinformował, że lata 2023 i 2024 będą poświęcone w Niemczech osobom kanclerza O. von Bismarcka i filozofa I. Kanta. Kulice mogą być aktywnym uczestnikiem tych wydarzeń.

W imieniu delegacji p. Brämig wyraził zadowolenie z działalności ośrodka US, o czym zamierza poinformować biuro kanclerza Niemiec w Berlinie.